Նոյեմբերի 22-ի երեկոյան ԱՊՀ ՄԽՎ անդամ-պետությունների խորհրդարանների նախագահների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված էր 30 հարց: Նիստի սկզբում նախագահող ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն ողջունեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին եւ շնորհավորելով նրան` ուրախությամբ նշեց, որ պարոն Աբրահամյանը վերընտրվել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ: Տիկին Մատվիենկոն բարձր գնահատեց Հովիկ Աբրահամյանի գործունեությունը Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի պաշտոնում եւ իր ու ներկաների անունից հաջողություններ մաղթեց նրան պաշտոնավարության ընթացքում:
ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստի օրակարգային հարցերից էին ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահի եւ մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրությունները: Նիստում Վալենտինա Մատվիենկոն միաձայն ընտրվեց ԱՊՀ ՄԽՎ  նախագահ: Ընտրվեցին նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ մշտական հանձնաժողովների նախագահները: Նիստի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի քննարկվեցին նաեւ Բելառուսում եւ Ուկրաինայում խորհրդարանական ընտրությունների մոնիտորինգին ԱՊՀ ՄԽՎ-ի կողմից միջազգային դիտորդների մասնակցության մասին, ինչպես նաեւ ԱՊՀ երիտասարդական խորհրդարանական վեհաժողովին վերաբերող հարցեր:
Նիստի վերջում Վալենտինա Մատվիենկոն ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին պարգեւատրեց ԱՊՀ ՄԽՎ ոսկե մեդալով` միջխորհրդարանական համագործակցության ամրապնդման գործում կարեւոր ներդրում ունենալու համար: ԱՊՀ ՄԽՎ ոսկե մեդալով պարգեւատրվեց նաեւ ՌԴ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը:

On the evening of November 22 with the participation of the parliaments' presidents of the IPA CIS member-states the session of the IPA CIS Council was held, on the agenda of which 30 items were included. At the beginning of the session the Speaker of the Federal Council of the RF Federal Assembly Valentina Matviyenko welcomed the RA NA President Hovik Abrahamyan and congratulating him, noted with joy that Mr Abrahamyan had been reelected President of the RA National Assembly. Mrs Matviyenko highly appreciated Hovik Abrahamyan’s activity in the post of the President of the Armenian parliament and in the name of those present and her wished him successes during his tenure.
The agenda items of the IPA CIS Council session were the elections of the Chairperson of the IPA CIS Council and Chairmen of the permanent commissions. At the session Valentina Matviyenko was unanimously elected IPA CIS Council Chairwoman. The Chairmen of the IPA CIS permanent commissions were also elected. During the session issues concerning the international observers’ participation by the IPA CIS in the monitoring of the parliamentary elections in Belarus and Ukraine, as well as in the CIS Youth Parliamentary Assembly were also discussed.
At the end of the session Valentina Matviyenko awarded the RA NA President Hovik Abrahamyan the IPA CIS Gold Medal for making an important contribution to strengthening of inter-parliamentary cooperation. The Speaker of the RF State Duma Sergey Narishkin was also awarded the CIS IPA Gold Medal.